Logo
Daha SürdürülebİLİR BİR SEÇİM:
İKİNCİ EL ARAÇ
Ne kadar çok kullanılmış araba satın alınırsa, yeni araç üretimine olan talep de o kadar düşer. Bu da sera gazı emisyonları ve hammadde tüketimi gibi üretim sürecinin çevresel etkisini azaltır.

İkinci el araç satın almak, çevreye fayda sağlayan ve kaynakları koruyan daha sürdürülebilir bir seçimdir. Bireysel olarak gezegenimiz üzerindeki etkimizi en aza indirmek adına sorumlu tüketim hedefleriyle uyumlu pratik bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz.

Çoğu durumda araçlar artık işlevsel olmadıkları için değil, sahibinin yükseltmeyi seçmesi nedeniyle elden çıkarılıyor veya satılıyor. Aslında sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bu araçlar trafiğe çıkmaya devam etse, yeni arabalara olan talep azalır ve bu da üretim döngülerinin azalmasını sağlar. 
Yeni bir otomobilin üretimi, enerji yoğun bir süreçtir ve önemli miktarda sera gazı salımına neden olur.
Tahminlere göre standart bir aracın üretimi yaklaşık 6 ila 8 ton karbondioksit açığa çıkarır.
Bir arabanın karbon ayak izinin yüzde 12 ila yüzde 29’luk kısmı üretim ve ilk sevkiyat süreci sırasında yayılır.
Kullanılmış bir arabayı tercih ederek, aracın kullanım ömrünü uzatmış ve böylece başlangıçtaki karbon ayak izini daha uzun bir süreye yaymış olursunuz.
İkinci el araç tercih etmek otomobilin üretimiyle ilişkili yıllık veya kilometre başına emisyonların da azaldığı anlamına gelir.
İkinci el araç satın almak, sürdürülebilirliğin vazgeçilmez ilkesi “azalt, yeniden kullan, geri dönüştür”ün de pratik bir uygulamasıdır. Kullanılmış araba satın alan bir tüketici, yeni bir araç üretimi için yeni malzeme ve enerji tüketmek yerine mevcut ürünleri yeniden kullanmış olur. Çünkü yeni bir otomobil üretiminin çelik, plastik, cam, kauçuk ve diğer yenilenemeyen kaynaklar dahil olmak üzere önemli miktarda hammadde gerektirdiğini unutmamak gerekir. Bu hammaddelerin çıkarılması ve işlenmesi çevresel bozulmaya ve sınırlı kaynakların tükenmesine katkıda bulunur.
Çok yakında 150 şubemizle Türkiye’nin her yerindeyiz!
Sektörün belirleyici ve lider kuruluşu olarak, izlenebilir ve sürdürülebilir kalite anlayışı ile fark yaratarak, en üst düzeyde müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefliyoruz.
EKSPERTİZDE UZMANLIK

İkinci el araç satın almanın çevreye, sürdürülebilirliğe olan katkısı yadsınamaz bir gerçek. Ancak ikinci el araç satın alma sürecinde sorunsuz bir deneyim yaşamak da önemli. Sonuçta daha önce kullanılmış, belki kazaya uğramış, garanti kapsamında olmayan bir araç satın almak güven unsurunu da beraberinde getiriyor. Bu nedenle alanında deneyimli, güvenilir ve profesyonel hizmet alabileceğiniz bir kurumla süreci tamamlamak bir tüketici olarak kendinizi korumanızı sağlar.


İkinci el araç satın alma sürecinde bağımsız, tarafsız ve profesyonel bir ekspertiz raporunun, güvenli bir alım-satımın en kritik aşaması olduğu ise herkes tarafından bilinen bir gerçek. Biz de D Expert ile uluslararası tecrübemizi de kullanarak hem kurumsal firmalara hem de bireysel tüketiciye profesyonel ekspertiz raporu hizmeti vermeye başladık.


Deneyimli ve profesyonel ekspertiz uzmanlarımız, son teknoloji ekipmanları kullanarak hazırladıkları D Expert Araç Ekspertiz Raporu ile aracın durumunu kesin ve ayrıntılı bir şekilde ilgili taraflarla paylaşıyor. Böylece objektif bir ekspertiz hizmeti alan alıcı ve satıcı arasındaki güvenin tesis edilmesine katkıda bulunuyor ve sürece değer katıyoruz.


D Expert ile amacımız, ekspertiz ve danışmanlık faaliyetlerinde tarafsız, bağımsız ve güvenilir hizmet ile tüm müşteri gruplarına katma değer yaratırken, otomotiv sektöründe de güven noktası olmak.

Sustainability D Expert
NEDEN İKİNCİ EL ARAÇ ?
1
ÇEVRESEL MALİYET
İkinci el bir araç satın alındığında, aracın kullanım ömrü uzatılır. ?Böylece servis dışı bırakılması ve ?imha edilmesinin çevresel maliyeti düşürülmüş olur.
2
ÇEVRESEL ETKİ
Her aracın üretimi sırasında kullanılan kaynaklar ve enerjiden doğan bir ‘çevre borcu’ vardır. Aracın ömrünü uzatarak bu borç daha uzun zamana yayılır ve aracın yıllık çevresel etkisi azaltılır.
3
RİSK GECİKTİRME
Arabalar, akü asidi, fren hidroliği ve soğutucu akışkanlar gibi çevreye zararlı olabilecek çeşitli sıvılar ve bileşenler içerir. Bu maddelerin toprağı ve suyu kirletmesini önlemek için uygun şekilde imha edilmesi önemlidir. Arabaların yeniden kullanılması bu riski geciktirir.
4
DAHA AZ HURDA
Zamanından önce yollardan alıkonulmadan, dolaşımda tutulması. ?sayesinde hurdalara giden araç sayısı azaltılır.
5
UYGUN FİYAT
Çevresel etkilerin yanı sıra ikinci el araçlar daha uygun fiyatlı olduğu için daha sürdürülebilir bir yaşama da katkıda bulunur. Yeni bir araç satın alma gücü olmayan kişiler de böylece araç sahibi olabilirler.
6
SÜRDÜRÜLEBİLİRlİK
Yeni arabalara olan talebin azalması, üreticilere daha sürdürülebilir uygulamalar benimsemeleri ve daha uzun ömürlü , daha onarılabilir araçlar yaratmaları yönünde baskı yapabilir.
7
OTOMOTİV EKOSİSTEMİ
Ömrünü tamamlamış araçlardan parçalar kurtarmak otomotiv ekosistemi için önemli bir süreçtir. Kullanılmış arabalara olan talep, geri dönüştürülmüş parçalar için bir pazar oluşturarak döngüsel ekonomiye katkıda bulunur.
OTOMOBİL KULLANIM SÜRESİ UZADI

Avrupa’da bir otomobilin ortalama yaşı 2014'te sadece 7,4 iken şu anda 12 ’ye yükseldi.


Kuzey Amerika’da da otomobillerin ortalama yaşı 2014’te 11,4 iken 2022’de 12,2 yıla çıktı.

Bizi Takip Edin
Bize Ulaşın
0850 223 56 00
D Expert logo
tüvsüd
doguslogo
bridgepointlogo
D Expert® ALL RIGHTS RESERVED